Catasauqua Press

Tuesday, November 19, 2019

colonial league track and field top performers

Thursday, April 25, 2013 by The Press in Sports

BOYS

100 - 1. Cam Richardson (Northwestern) 10.8, 2. Trent Silfies (So. Lehigh) 11.1, 3. Javante Tooley (Wilson) 11.3;

200 - 1. Caleb Johnson (No. Lehigh) 22.5, 2. Cam Richardson (Northwestern) 22.9, 3. Austin Shupp (Palmerton);

400 - 1. Caleb Johnson (No. Lehigh) 50.92, 2. Collin Bergey (So. Lehigh) 51.6, 3. Jryi Davis (Bangor) 52.4;

800 - 1. Kyle Gonoude (Salisbury) 2:03.9, 2. Mathew Handley (Wilson) 2:08.6, 3. Anthony Brinkley (Catasauqua) 2:09.1;

1600 - 1. Kyle Gonoude (Salisbury) 4:35.1, 2. Tyler Stelmack (Northwestern) 4:36.3, 3. Wade White (Bangor) 4:39.3;

3200 - 1. Wade White (Bangor) 9:59.1, 2. Tyler Stelmack (Northwestern) 10:04.3, 3. Jaryd Flank (Wilson) 10:07.6;

400 Relay - 1. Notre Dame GP (Reggie Carter, Miles Brown, Giovanni Mowry, Kordell Theadford) 45.5, 2. Catasauqua 45.6, 3. Palisades 45.7;

1600 Relay - 1. Southern Lehigh (Collin Bergey, Caniel Fulmer, Danile Marant, Conor Zellner) 3:44.1, 2. Wilson 3:46.7, 3. Northwestern 3:49.9;

3200 Relay - 1. Southern Lehigh (Mark Folkes, Issac Mosebrook, Jacob Krafczyk, Ryan McGinty) 8:50.9, 2. Bangor 8:57.0, 3. Wilson 8:58.2;

110H - 1. Caleb Johnons (No. Lehigh) 15.0, 2. Austin Shupp (Palmerton) 15.4, 3. tie Austin Weiss (Northwestern) 15.5;

300H - 1. Austin Shupp (Palmerton) 41.6, 2. Daniel Fulmer (So. Lehigh) 42.1, 3. Gregory Lerch (Palisades) 42.8;

High jump - 1. Caleb Johnson (No. Lehigh) 6-4, 2. Brad Ehret (Palmerton) 6-4, 3. tie Reggie Carter (Notre Dame GP), Luke Caughney (Palisades) 6-0;

Pole vault - 1. Austin Guelich (Bangor) 12-6, 2. Ryan Lobb (Pen Argyl) 12-3, 3. tie Brandon Tocket (Bangor), Ty Kern (Palmerton) Darris Rodriguez (Palmerton) 12-0, 6. Dylan Bonge (Salisbury) 11-6;

Long jump - 1. Dan Reichenbach (Salisbury) 21-6, 2. Jarred Sacks (Palmerton) 21-2, 3. Javante Tooley (Wilson) 20-10;

Triple jump - 1. Dan Reichenbach (Salisbury) 44-7 1/4, 2. Javante Tooley (Wilson) 43-6, 3. Jarred Sacks (Palmerton) 43-3;

Shot put - 1. Bryan Pearson (Bangor) 53-7, 2, Gregory Cahill (Wilson) 50-4, 3. John Amber (Saucon Valley) 46-6;

Discus - 1. Bryan Pearson (Bangor) 191-0, 2. Gregory Cahill (Wilson) 149-2, 3. Alex Partington (Northwestern) 146-1;

Javelin - 1. Jesse Snyder (Palisades) 168-0, 2. Austin Bartholomew (Salisbury) 162-11, 3. John Amber (Saucon Valley) 148-10.

GIRLS

100 - 1. Lauren Anderson (Northwestern) 12.5, 2. Jessica Pereira (Palmerton) 12.5, 3. Anna Robinson (Palisades) 12.8;

200 - 1. Jessica Pereira (Palmerton) 26.6, 2. Robyn Somers (So. Lehigh) 26.6, 3. Lauren Anderson (Northwestern) 26.6

400 - 1. Jessica Pereira (Palmerton) 1:00.7, 2. Anna Robinson (Palisades) 1:01.0, 3. Sabrina Mertz (Northwestern) 1:02.1;

800 - 1. Elizabeth Chikotas (Saucon Valley) 2:22.4, 2. Haley Yost (Northwestern) 2:24.3, 3. Rosalie Mattiola (Southern Lehigh) 2.26.3;

1600 - 1. Elizabeth Chikotas (Saucon Valley) 5:04.7, 2. Haley Yost 5:25, 3. Sydney Brannon (Wilson) 5:28.0;

3200 - 1. Elizabeth Chikotas (Saucon Valley) 11:00.3, 2. Haley Yost (Northwestern) 11:32.1, 3. Rachele Cerrone (Northwestern) 11:58.1;

400 Relay - 1. Palmerton (Kaelyn Englert, Jessica Pereira, Brianny Doherty, Lauryn Solt) 50.3, 2. Palisades 50.7, 3. Northwestern 52.0;

1600 Relay - 1. Southern Lehigh (Katelyn Bergy, Michelle Moreeira, Dana Musgnung, Isamarie Ramos) 4:14.4, 2. Palisades 4:17.5, 3. Palmerton 4:18.5;

3200 Relay - 1. Northwestern (Angela Motolese, Carly Pierce, Rachele Cerrone, Haley Yost) 10:08.3, 2. Saucon Valley 10:26.0, 3. Notre Dame (GP) 10:27;

110H - 1. Megan Ruggiero (Bangor) 16.3, 2. Alexa Rossi (Palisades) 16.5, 3. Katie Cappuccino (Northwestern) 16.7;

300H - 1. Lauren Bertucci (So. Lehigh) 50.9, 2. Carla Dutt (Wilson) 51.7, 3. Jen Scartelli (Notre Dame GP) 51.8;

High jump - 1. Lauryn Solt (Palmerton) 5-02, 2. tie Shaye Smith (Wilson), Mary Paige Nesfeder (Notre Dame GP) 5-0, 4. Holly Szita (Salisbury) 4-10;

Pole vault - 1. Alexa Rossi (Palisades) 10-7, 2. Kaitlin Toman (Salisbury) 10-0, 3. Jenna Forrester (So. Lehigh) 9-0;

Long jump - 1. Lauryn Solt (Palmerton) 15-11, 2. Alexa Rossi (Palisades) 15-7, 3. Lindsay Bauer (Salisbury) 15-6 1/2;

Triple jump - 1. Lauryn Solt (Palmerton) 34-11, 2. Alexa Rossi (Palisades) 33-1, 3. Jessica Olewine (No. Lehigh) 32-9 1/2;

Shot put - 1. Morgan McCollian (Bangor) 35-11 3/4, 2. Chantal Poniktera (Palisades) 34-11, 3. Brianna Prince (So. Lehigh) 34-0;

Discus - 1. Mary Paige Nesfeder (Notre Dame GP) 105-2, 2. Morgan McCollian (Bangor) 102-0, 3. Trista Cunningham (Northwestern) 95-8;

Javelin - 1. Jasmine Vass (Bangor) 121-4, 2. Sabreena Stauch (Palmerton) 105-11, 3. Kennedy Freed (Salisbury) 105-0.