Catasauqua Press

Thursday, February 20, 2020

Article By: The Press

Wednesday, September 4, 2013 by The Press in Focus

@Body.8 Days Head: CONCERTS

ARTSQUEST

Musikfest Café, ArtsQuest Center, SteelStacks, 101 Founders Way, Bethlehem.610-332-3378

Great White Caps, 8 p.m. Sept. 5: Weezer "Blue Album" tribute

MewithoutYou, 8 p.m. Sept. 6

Doug Benson, 8:30 p.m. Sept. 7

The Difference, 3:30, 7:30 p.m. Sept. 8

Gaelic Storm, 7:30 p.m. Sept. 11

"The Music of the Who," 7 p.m. Sept. 13: ArtsQuest Artist Fund benefit concert

Billy Bauer Band, 8 p.m. Sept. 14

David Nail, 8 p.m. Sept. 19

Mickey Hart Band, 8 p.m. Sept. 26

Tracy Morgan, 7:30, 10 p.m. Sept. 27

MarchFourth Marching Band, 7 p.m. Sept. 29

Billy Bragg, 8 p.m. Oct. 3

Vienna Teng Trio, 7:30 p.m. Oct. 9

Glenn Tilbrook, 7:30 p.m. Oct. 13

Fight Night at SteelStacks II, 7 p.m. Oct. 17

The Lehigh Valley Beatles Showcase III, 3 p.m. Oct. 20

David Cook, 8 p.m. Oct. 24

David Bromberg, 7:30 p.m. Oct. 25

Dennis DeYoung, 8 p.m. Oct. 27: rescheduled from July 18

Marty Stuart, Roger McGuinn, 7:30 p.m. Nov. 8

Chef Robert Irvine, 6 p.m. Nov. 16

The Von Trapps, 2 p.m. Nov. 21, 22

The Large Flowerheads, 8 p.m. Nov. 23

Enter the Haggis, 8 p.m. Nov. 27

Hot Tuna Acoustic, 7:30 p.m. Dec. 3

New Year's Eve Party, 9 p.m. Dec. 31: Start Making Sense: Talking Heads Tribute, Great White Caps, HmfO: Hall and Oates Tribute

Leon Russell, 7:30 p.m. Jan. 3

The Aardvarks, 8 p.m. Jan. 18

@Body.8 Days Head: BUCKS COUNTY PLAYHOUSE

70 S. Main St., New Hope. 215-862-2121

Travis Tritt, 8 p.m. Oct. 3

Ana Popovic, 8 p.m. Oct. 4

Well-Strung, 8 p.m. Oct. 5

Joan Osbourne, 7 p.m. Oct. 6

Ginger Baker & His Jazz Confusion, 8 p.m. Oct. 8

Jefferson Starship, 8 p.m. Oct. 10

Casey Abrams, 8 p.m. Oct. 11

Eddie Money, 8 p.m. Oct. 12

Joe Conklin, 5 p.m. Oct. 13

@Body.8 Days Head: CHAMBER MUSIC SOCIETY OF BETHLEHEM

Moravian College, Foy Hall, Monocacy and Locust streets, Bethlehem. 610-437-5915

Borromeo String Quartet, 7:30 p.m. Sept. 13

@Body.8 Days Head: GODFREY DANIELS

7 E. Fourth St., Bethlehem. 610-867-2390

First Friday Series: Jason Hahn, Ansel Barnum, Mance Robinson, 7 p.m. Sept. 6

Cary Cooper Band, Brittany Ann, 8 p.m. Sept. 7

Bluegrass Jam with Fred Gilmartin, 7 p.m. Sept. 10

Michael Jerling, Dave Fry, 8 p.m. Sept. 13

Steve Guyger, Mike Mettallia, Midnight Shift, 8 p.m. Sept. 14

Swing Jam with Jeff Biro, 7 p.m. Sept. 17

Jack Murray, Maria Woodford, 8 p.m. Sept. 19: Gram Parsons tribute

The Three Jakes, 8 p.m. Sept. 21

September Ramble with Dana Gaynor, 8 p.m. Sept. 24

Glengarry Bhoys, 7:30 p.m. Sept. 26

Charter Arts Songwriter Cafe, 7 p.m. Oct. 3

Christine Havrilla Band, Dina Hall, 7 p.m. Oct. 4

Sarah MQuaid, 8 p.m. Oct. 10

Friar's Point Band, 8 p.m. Oct. 11

Slaid Cleaves, 7 p.m. Oct. 13

Charter Arts Jazz Ensembles, 7 p.m. Oct. 17

The Vulcans, After The Rodeo, 8 p.m. Oct. 18

Anne Hills, 8 p.m. Oct. 19

Raina Rose, Rebecca Loebe, 8 p.m. Oct. 25

Michael Smith, 7 p.m. Oct. 27

Scary Stories, 7 p.m. Oct. 30

Small Potatoes, 8 p.m. Nov. 8

Whiskeyhickon Boys, 8 p.m. Nov. 9

Charter Arts Women's Choir, 7 p.m. Nov. 14

David Wilcox, 8 p.m. Nov. 15

Joe Crookstone & Michael Braunfield, Jim Colbert, 8 p.m. Nov. 16

@Body.8 Days Head: LAFAYETTE COLLEGE

730 High St., Easton. 610-550-5835

Tiempo Libre, 8 p.m. Sept. 7

Gabriela Lena Frank, 8 p.m. Sept. 11

New Music Lafayette I: The American Modern Ensemble, 8 p.m. Sept. 20

Joe Lovano and Dave Douglas: Sound Prints, 8 p.m. Sept. 25

@Body.8 Days Head: LEHIGH UNIVERSITY

Baker Hall, Zoellner Arts Center, 420 E. Packer Avenue, Bethlehem. 610-758-2787

Aaron Neville, 8 p.m. Sept. 14

Jane Comfort and Company: Beauty, 7 p.m. Sept. 17

New York Jazz Repertory Orchestra, 8 p.m. Sept. 21

Peggy Orenstein, 7 p.m. Sept. 26

LEO: The Anti-Gravity Show, 4 p.m. Sept. 28

Edward P. Jones, 7 p.m. Oct. 1

Lehigh University Jazz Repertory Orchestra, 8 p.m. Oct. 5

Jee Hyun Lim, Soprano: Women In Love, 3 p.m. Oct. 6

Fisk Family Fugues, 8 p.m. Oct. 12: Eliot Fisk, guitar, and family

Dr. Bruce Whitehouse, 6 p.m. Oct. 13

Kwesi Kankam, 6:30 p.m. Oct. 13

Vieux Farka Touré, 7 p.m. Oct. 13

Lehigh University Philharmonic: Romantic and Modern, 8 p.m. Oct. 18, 19

Mnozil Brass, 4 p.m. Oct. 20

Bathsheba Monk, 7 p.m. Oct. 22

Lehigh University Choral Arts: Forever Thine, 8 p.m. Oct. 25, 26

The Idan Raichel Project, 7:30 p.m. Oct. 28

Matthew Morrison, 8 p.m. Nov. 2: Gala 2013. Reservation required

Lehigh University Jazz Ensemble, Funk Band & Combo, 8 p.m. Nov. 15

John Lithgow: Stories by Heart, 8 p.m. Nov. 16

Denise Donatelli, 6, 9 p.m. Nov. 22

@Body.8 Days Head: MACUNGIE INSTITUTE

510 E. Main St., Macungie. 610-966-6419

Rory Block, Danielle Miraglia, 8 p.m. Sept. 28

Frankie Roberts and Family, 7 p.m. Oct. 4

@Body.8 Days Head: MAUCH CHUNK OPERA HOUSE

14 W. Broadway, Jim Thorpe. 570-325-0249

Solas, 8:30 p.m. Sept. 6

Mary Fahl and Band, 8 p.m. Sept. 7

David Wax Museum, 8:30 p.m. Sept. 13

Ted Vigil, Steve Wiesberg, 8 p.m. Sept. 14: John Denver tribute

Dancin' Machine, 8:30 p.m. Sept. 20

Splintered Sunlight, 7:30 p.m. Sept. 21

Jimmy Thackery and the Drivers, 8 p.m. Sept. 26

Bill Kirchen and Texicali, 8:30 p.m. Sept. 27

Soft Parade, 8 p.m. Sept. 28: The Doors tribute

AJ Swearingen, Jonathon Beedle, 8:30 p.m. Oct. 4: Simon and Garfunkel retrospective

Jeffery Gaines Band, 8 p.m. Oct. 5

Swearingen & Kelli, 6 p.m. Oct. 6

The Steepwater Band, 8:30 p.m. Oct. 10

Eaglemania, 8:30 p.m. Oct. 11: Eagles tribute

Cast of Beatlemania, 8 p.m. Oct. 12: Beatles tribute

Childhood's End, 8 p.m. Oct. 19

Robben Ford Band, 8:30 p.m. Oct. 24

The Badlees, 8:30 p.m. Oct. 25

@Body.8 Days Head: McCOOLE'S AT RED LION INN

4 S. Main St., Quakertown. 215-538-1776

Mary Hawkins, 7 p.m. Sept. 6, Oct. 4

Reta Bieber, 7 p.m. Sept. 7, 14, 21, 28; Oct. 5, 12, 19, 26

Steve Brosky and Jimmy Meyer, 7 p.m. Sept. 13, Oct. 11

Lorenzo, 7 p.m. Sept. 20, Oct. 18

Doug Landis & Mark Walsh, 7 p.m. Sept. 6, Oct. 4, Nov. 1

Bill Frisell, 8 p.m. Sept. 8

Derelict Franchise, 7 p.m. Sept. 27, Oct. 25

Jim Lauderdale, 7:30 p.m. Oct. 25

Tinsley Ellis, 7:30 p.m. Nov. 2

BeauSoleil, 7:30 p.m. Nov. 16

Louden Wainwright III, 7:30 p.m. Dec. 5

The Persuasions, 7:30 p.m. Dec.12

Tom Paxton, 7:30 p.m. Jan. 18

Steve Forbert, 8 p.m. Jan. 24

John McEuen, 7:30 p.m. Jan. 25

@Body.8 Days Head: MILLER SYMPHONY HALL

23 N. Sixth St., Allentown. 610-432-6715

Allentown Symphony Pops, 8 p.m. Sept. 7: "A Broadway Romance," Jeff Kready, tenor; Nikki Renee Daniels, soprano; Ronald Demkee, conductor

Tedeschi Trucks Band, 7:30 p.m. Sept. 19

Tiffany G. & Frank DiBussolo, 7:30 p.m. Sept. 20: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

The Ultimate Tribute Show, 8 p.m. Sept. 21

Robert Hunter, 8 p.m. Sept. 28

Allentown Symphony Orchestra, 8 p.m. Oct. 12; 3 p.m. Oct. 13: "Opening Revelry," Awadagin Pratt, piano; Diane Wittry, artistic director-conductor

Lynnie Godfrey, 7:30 p.m. Oct. 18: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

Curtis Institute Symphony Orchestra Concert, 8 p.m. Oct. 19

Kansas, 6 p.m. Oct. 25

Allentown Symphony Orchestra, 8 p.m. Nov. 16; 3 p.m. Nov. 17: "Experience Midori!," Midori, violin; Diane Wittry, artistic director-conductor

Zen for Primates, 7:30 p.m. Nov. 22: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room

The Mavericks, 7:30 p.m. Nov. 24

"Snow White's Christmas," 1 p.m. Nov. 30

Dave Roper Trio, 7:30 p.m. Dec. 20: "Jazz Upstairs," Rodale Community Room