Catasauqua Press

Saturday, July 22, 2017
Press photo by Linda RothrockKenzie Bradley is the second seed in the long and triple jumps this year. Press photo by Linda RothrockKenzie Bradley is the second seed in the long and triple jumps this year.

Track falls to NDGP, Palisades

Thursday, May 11, 2017 by SCOTT PAGEL spagel@tnonline.com in Sports

The Catasauqua track and field team dropped meets to Palisades and Notre Dame Green Pond last week to close out their season as they prepared for the Colonial League meet scheduled to take place May 9-10.

The Catty boys lost 122-18 to Palisades and 103-37 to Notre Dame. The girls fell 103-38 to Palisades and 83-51 to Notre Dame.

Tyra Brown and Kenzie Bradley picked up individual wins for the Roughs. Brown won the 200 with a time of 27.9, while Bradley was a double-winner on the day, taking the long jump with a 16-4.5 and the triple jump with a 32-4.

On the boys side, Bryan Contreras and Jacob Wittman were the only winners. Contreras won the 300 hurdles even with a 44.4 while Wittman continued his domination in the pole vault this year taking that event with a 12-0.

GIRLS

100 - 1. Lydia Bottelier (P) 12.9, 2. Tyra Brown (C) 13.4, 3. Juliann Terry (P) 13.6.

200 - 1. Tyra Brown (C) 27.9, 2. Juliann Terry (P) 28.6, 3. Rachel Burcaw (ND) 29.4.

400 - 1. Megan Benner (P) 1:06.0 2. Victoria Esposito (ND) 1:07, 3. Morgan McNichol (P) 1:10.0.

800 - 1. Amy Farese (P) 2:26.0, 2. Gianna Farina (ND) 2:38.0, 3. Cassie Kelly (ND) 2:43.0.

1600 - 1. Sophie Doman (P) 5:26.0, 2. Amy Farese (P) 5:54.9, 3. Fiona Bennett (ND) 6:08.7.

3200 - 1. Sophie Doman (P) 11:48.4, 2. Anna Mills (ND) 13:33.10, 3. Fiona Bennett (ND) 13:51.4.

100 HH - 1. Elora Mitchell (P) 17.1, 2. Kelly Lynch (ND) 18.7, 3. Katelin Gillespie (C) 19.7.

300 IH - 1. Kelly Lynch (ND) 52.8, 2. Ava Moser (P) 54.0, 3. Amy Huber (C) 56.0.

400 relay - 1. Palisades A 53.2, 2. Palisades B 53.6.

1600 relay - 1. Palisades A 4:26.7, 2. Notre Dame 4:39.2, 3. Palisades B 4:50.5.

3200 relay - 1. Palisades 11:00.0, 2. Notre Dame 11:41.1, 3. Catasauqua 12:15.8 (Britni Elekes, Maddy Emery, Sabrina Kemmerer, Bree Sheldon).

Pole vault - 1. Nadia Holmgaard (ND) 9-0, 2. Stacey Badman (P) 7-6, 3. Grace O’Brien (P) 7-6.

Long jump - 1. Kenzie Bradley (C) 16-4.5, 2. Zoe Ganiszewski (P) 14-3.5, 3. Elora Mitchell (P) 14-3.25.

Triple jump - 1. Kenzie Bradley (C) 32-4.0, 2. Elora Mitchell (P) 30-1.0, 3. Kaitlyn Cavallaro (P) 29-2.0.

Shot put - 1. Autumn Carr (P) 30-5.0, 2. Peri Kukowski (P) 29-4.0, 3. Katelin Gillespie (C) 29-0.

Discus - 1. Grace O’Brien (P) 96-3, 2. Katelyn Mercurio (ND) 86-11, 3. Jamie Reppert (C) 82-0.

Javelin - 1. Kaitlyn Cavallaro (P) 106-7, 2. Michelle Petrik (ND) 103-11, 3. Jade Biviano (C) 92-6.

BOYS

100 - 1. Michael Creighton (P) 11.3, 2. Josh Volak (P) 11.4, 3. Jared Colletti (P) 11.5.

200 - 1. Michael Creighton (P) 23.0, 2. Jared Colletti (P) 23.4, 3. Charlie Hohl (ND) 24.4.

400 - 1. Charlie Hohl (ND) 53.2, 2. Alex Sikorsky (P) 56.3, 3. Ryan Domzaiski (ND) 57.9.

800 - 1. John Koons (ND) 2:08.0, 2. Hunter Zahm (ND) 2:11.0, 3. Aeron Meilinger (ND) 2:13.0.

1600 - 1. Sheamus Hammerstone (ND) 4:53.1, 2. Dylan McNichol (P) 4:54.0, 3. John Koons (ND) 4:58.3.

3200 - 1. Dylan McNichol (P) 11:05.0, 2. Anthony Pacchioli (ND) 11:28.0, 3. Joe Gubernot (ND) 11:40.0.

110 HH - 1. Will Brown (P) 17.5, 2. Jake Stubits (ND) 18.6, 3. Ben Lerch (P) 20.0.

300 IH - 1. Bryan Contreras (C) 44.4, 2. Michael Santos (ND) 45.5, 3. Jack Salva (P) 47.2.

400 relay - 1. Palisades 45.3, 2. Notre Dame 49.0.

1600 relay - 1. Palisades 3:37.2, 2. Notre Dame 3:46.1.

3200 relay - 1. Palisades 9:36.70, 2. Notre Dame 10:15.2, 3. Catasauqua 12:00.0 (Seth Chase, Jordy Leon, Darien Wasser, Mitchell Phillips).

Pole vault - 1. Jacob Wittman (C) 12-0, 2. Andy Farese (P) 11-0, 3. John Stires (C) 10-6.

Long jump - 1. Josh Volak (P) 20-2.25, 2. Matthew Siley (P) 20-0, 3. Greg Lauray (ND) 19-7.25.

Triple jump - 1. Matthew Siley (P) 44-0, 2. Josh Volak (P) 42-4, 3. Kyshaun Myers (ND) 41-7.25.

Shot put - 1. Jack Donnelly (P) 40-9, 2. Walker Britt (P) 38-8, 3. Joey Sparacello (C) 37-3.

Discus - 1. Tom Kitchell (ND) 123-0, 2. Zack Geerhing (P) 109-3, 3. Tyler Ferrence (ND) 109-0.

Javelin - 1. Colin Jones (P) 135-2, 2. Tyer Ferrence (ND) 126-5, 3. Zack Geerhing (P) 126-3.