Catasauqua Press

Friday, July 20, 2018

Colonial League top track and field performances

Wednesday, April 11, 2018 by The Press in Sports

The Colonial League released its first track and field top performance list late last week.

A few Catasauqua track and field members made this week’s list.

For the boys, Jacob Wittman is tops in the pole vault clearing 12-0. On the girls side, Tyra Brown is first in the 100 and 200 with times of 12.7 and 27.2. Kenzie Bradley made the list in the high jump clearing 5-0.

BOYS

100 - Julius Ewunken (ND) 11.0, 2. tie Brendan Miller (SL), Tyrek Scipio (B) 11.1, 4. Noah Schock (SL), 5. tie Marcus Glueck (SL), Delano Mackenzie (S) 11.5;

200 - 1. Tyrek Scipio (B) 22.9, 2. Julius Ewunken (ND) 23.10, 3. Noah Schock (SL) 23.4, 4. Jared Coletti (PS) 23.5, 5. Adrian Rodriguez (SL) 23.6;

400 - 1. Charlie Hohl (ND) 52.5, 2. Andrew Buonanno (SL) 53.5, 3. Robert Leiser (NW) 54.2, 4. Nate Cocco (SL) 55.4, 5. Dorian Singleton (SL) 55.6;

800 - 1. Jacob Martinez (PT) 2:00.1, 2. Thomas Matumura (SL) 2:05.8, 3. Ethan Bernstein (SV) 2:07.1, 4. Alex Fillman (SL) 2:07.9, 5. Saber Singleton (B) 2:11.3;

1600 - 1. Thomas Matsumura (SL) 4:37.9, 2. Ethan Bernstein (SV) 4:38.2, 3. Phillip Castrine (NW) 4:45.8, 4. Jacob Martinez (PM) 4:52.5, 5. Michael Sosnowski (S) 4:54.8;

3200 - 1. Colin Cramer (SL) 10:17.0, 2. Thomas Matsumura (SL) 10:35.3, 3. Morgan O’Brien (B) 10:38.4, 4. Ethan Bernstein (SV) 10:38.5, 5. Marino Bubba (B) 10:38.6;

110H - 1. Joran Nelson (PM) 15.7, 2. Jevon Nelson (PM) 15.9, 3. Nate Owens (B) 16.2, 4. Eric Lobb (PA) 16.6, 5. Saishawn Bronson (W) 17.0;

300H - 1. Brendan Miller (SL) 42.7, 2. Mike Santos (ND) 43.0, 3. tie Eric Lobb (PA), Jordan Nelson (PM) 43.8, 5. Joey Zaladonis (PM) 44.1;

High jump - 1. Anthony Jones (B) 6-1, 2. Isaia Jones (B) 6-0, 3. tie Zachary Rosamalia (NW), Connor Lewis (SL), Jack Reichenbach (S) 5-11;

Pole vault - 1. Jacob Wittman (C) 12-0, 2. Nickolas James (SL), 3. tie Derek Lasher (B), Mikey Roper (PS) 11-6, 5. Nathan Orr (SV) 11-3;

Long jump - 1. Michael Eckhart (PM) 21-3 1/2, 2. Anthony Jones (B) 21-1, 3. Angel Rivera (B) 20-6 3/4, 4. Jordan Nelson (PM) 20-4 1/2, 5. Justin Rodda (NW) 20-2 1/2;

Triple jump - 1. Michael Eckhart (PM) 42-2, 2. Robert Shoff (NL) 41-7, 3. Angel Rivera (B) 39-10 1/2, 4. Jagan Bruce (PM) 39-8, 5. Zachary Moyer (NL) 38-4 1/4;

Shot put - 1. Tom Kitchell (ND) 48-1, 2. Patrick Patterson-Zuber (SV) 47-0, 3. Jason Garcia (NW) 40-0 1/2, 4. tie Zachary Ceraul (PA), Allan Milkovitz (ND) 38-10 1/2;

Discus - 1. Tom Kitchell (ND) 154-11, 2. Patrick Paterson-Zuber (SV) 130-2, 3. Allan Milkovitz (ND) 127-2 1/2, 4. Cameron Pozar (W) 121-5, 5. Hunter Miller (NW) 116-11;

Javelin - 1. Eric Lyon (B) 169-1, 2. Chris Fredericks (PM) 168-10, 3. Luke Hess (W) 157-6, 4. Ryan Bailey (B) 154-9 1/2, 5. Logan Sterner (PA) 151-3;

4x100 relay - 1. Palmerton (Aaron Stasko, Andrew Sabo, Cody Waterhouse, Michael Eckhart) 45.4, 2. Southern Lehigh 45.9, 3. Bangor 46.9, 4. Wilson 47.25, 5. Notre Dame GP 47.3;

4x400 relay - 1. Southern Lehigh (Brendan Miller, Natte Cocco, Alex Fillman, Andrew Buonanno) 3:45.5, 2. Northwestern 3:51.0, 3. Saucon Valley 3:55.2, 4. Palmerton 3:55.8, 5. Northern Lehigh 4:02.4;

4x800 - 1. Bangor (Gabriel Lawler, Saber Singleton, Bubba Marino, Morgan O’Brien) 8:48.0, 2. Notre Dame GP 9:01.0, 3. Southern Lehigh 9:13.9, 4. Saucon Valley 9:17.47, 5. Wilson 9:18.

GIRLS

100 - Tyra Brown (C) 12.7, 2. tie Imani Hollie (SL), Lydia Bottelier (PS) Nerissa Chase (SL) 12.8, 5. tie Amelia Cassaday (SL), Kristen Guelcher (NL) 13.1;

200 -1. Tyra Brown (C) 27.2, 2. Trisha O’Rourke (SL) 27.9, 3. Jill Olewine (NL) 28.0, 4. Sydney Odle (PS) 28.1, 5. tie Imani Hollie (SL), Kristen Guelcher (NL) 28.4;

400 - 1. Lydia Bottelier (PS) 1:02.6, 2. Trisha O’Rourke (SL) 1:03.1, 3. Lauren Schellhamer (NW) 1:03.6, 4. Alexis DiSora (ND) 1:05.6, 5. Megan McGill (SL) 1:06.5;

800 - 1. Madeline Consuelos (NW) 2:31.30, 2. Alyssa Zack (NW) 2:32.2, 3. Allison Costa (NW) 2:35.8, 4. Martina Sell (B) 2:39.1, 5. Megan McGill (SL) 2:39.9;

1600 - 1. Kiele Riefenstahl (SV) 5:28.1, 2. Madeline Consuelos (NW) 5:28.6, 3. Sophie Doman (PS) 3:54.9, 4. Martina Sell (B) 5:35.0, 5. Allison Costa (NW) 5:38.5;

3200 - 1. Sophie Doman (PS) 11:25.0, 2. Regan Pender (NL) 12:22.0, 3. Molly Tarvin (NW) 12:24.8, 4. Martina Sell (B) 12:27.2, 5. Gaby Vega (W) 12:32.16;

100H - 1. Sierra Williams (SL) 15.2, 2. tie Elora Mitchell (PS), Shannon Quinn (SL) 17.1, 4., Tanner Colley (SL) 17.2, 5. Skye Porter (PS) 17.6;

300H - 1. Sierra Williams (SL) 48.8, 2. Kelly Lunch (ND) 51.9, 3. Madison Martinez (PM) 53.1, 4. Montana Ott (B) 53.9, 5. Kristen Guelcher (NL) 54.0;

High jump - 1. Lydia Bottelier (PS) 5-4, 2. Erica Holben (S) 5-3, 3. tie Chase Oldt (PM), Kenzie Bradley (C), Emila Labar (B) 5-0;

Pole vault - 1. Hannah Frankenfield (B) 9-6, 2. tie Joslynn Rose (SV), Sara Altonen (W) 9-0, 4. Nadia Holmgaard (ND) 8-6, 5. tie Madison Jewell (S), Megan Guthrie (PA) 8-0;

Long jump - 1. Lydia Bottelier (PS) 18-2, 2. Talitha Diggs (SV) 17-10, 3. Jill Olewine (NL) 16-11 1/2, 4. Amelia Cassaday (SL) 16-10, 5. Erica Holben (S) 16-3 1/4;

Triple jump - 1. Victoria Adams (SL) 33-3 1/2, 2. Jill Olewine (NL) 33-1, 3. Melena Koutch (S) 32-5, 4. Jordan Lowthert (NW) 32-4 1/2, 5. Emily Labar (B) 32-1;

Shot put - 1. Franki Dibilio (NL) 34-8, 2. Julia LaPorta (SL) 33-2 1/2, 3. Paige Kukowski (PS) 30-3 1/2, 4. Amanda Mobley (SL) 29-7 1/2, 5. Brooke Baker (B) 29-4;

Discus - 1. Julia LaPorta (SL) 103-10, 2. Katelyn Mercurio (ND) 97-5, 3. Franki Dibilio (NL) 96-3, 4. Paige Kukowski (PS) 96-2, 5. Alyssa Lyon (SL) 93-8;

Javelin - 1. Kaitlyn Cavallara (PS) 119-1, 2. Madeline Arnold (SL) 103-5, 3. Michelle Petrick (ND) 100-8, 4. Margaux Petruska (SL) 96-0, 5. Natalie Hagan (SV) 93-0.

4x100 relay - 1. Southern Lehigh (Hollie Imani, Nerissa Chase, Amelia Cassaday, Sierra Williams) 52.0, 2. Palisades 54.3, 3. Palmerton 55.0, 4. tie Northwestern, Bangor 55.6;

4x400 relay - 1. Saucon Valley (Brooke Riefenstahl, Serena El Banna, Emma Bernstein, Talitha Diggs) 4:30.6, 2. Northwestern 4:33.0, 3. Palmerton 4:46.6, 4. Southern Lehigh 4:52.1, 5. Notre Dame GP 4:53;

4x800 relay - 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Sarah Supplee, Molly Tarvin, Alyssa Zack) 10:15.7, 2. Saucon Valley 10:27.5, 3. Southern Lehigh 11:34.6, 4. Palisades 11:38.4, 5. Notre Dame GP 11:39.0;

KEY

Bangor (B), Catasauqua (C), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Notre Dame Green Pond (ND), Salisbury (S), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Palisades (PS), Palmerton (PM), Pen Argyl (PA), Wilson (W).

Results through April 6