Catasauqua Press

Saturday, December 15, 2018

Rough Riders fall to Palisades in track meet

Thursday, April 26, 2018 by Scott Pagel spagel@tnonline.com in Sports

The Catty track and field team lost to Palisades this past weekend.

The girls lost 111-38 while the boys fell 119-20.

The Rough riders did have a couple of individual winners in the meet. Kenzie Bradley took the high jump for the girls clearing 5-2. She also took second in the long jump with a 16-2, which was behind Lydia Bottelier’s 17-9.75. Bottelier won three firsts on the day, including the 100 and 200 events. Tyra Brown was second in both the 100 and 200.

Sabrina Kemmerer took second in the 3200. Maria Rosario was second in the pole vault and Tory Simmons was second in the javelin.

For the boys Derrick Rodriguez was first in the 110 hurdles with a time of 20.8. Sebastian Henry was first in the 300 hurdles in 48.35.

The Roughs earned some seconds in the field events. Dante Kaintz was second in the long jump, Grant Gebhardt was second in the shot put and the discus and Henry earned second in the javelin.

Boys

100 - 1. Jared Colletti (P) 10.96, 2. Ethan Miller (P) 11.02, 3. Wilquon Clemons (C) 11.45.

200 - 1. Jared Colletti (P) 22.09, 2. Ethan Miller (P) 23.67, 3. Mason Smeland (P) 23.99.

400 - 1. Marcus Yearwood (P) 53.64, 2. Colton Kentopp (P) 57.61, 3. Jordy Leon (C) 57.90.

800 - 1. Adam Mekki (P) 2:19.59, 2. Liam McDowell (P) 2:25.39, 3. Matthew Smith (C) 2:25.79.

1600 - 1. Dylan McNichol (P) 5:00, 2. Cole Smith (P) 5:21, 3. Teddy Koven (P) 5:26.

3200 - 1. Dylan McNichol (P) 11:30.43, 2. Teddy Koven (P) 11:46.81, 3. Ben Pentecost (P) 12:16.18.

110 HH - 1. Derrick Rodriguez (C) 20.8, 2. Ben Doman (P) 20.55.

300 IH - 1. Sebastian Henry (C) 48.35, 2. Ben Doman (P) 50.79, 3. Colton Kentopp (P) 52.72.

400 relay - 1. Palisades 45.39, 2. Catty (Wilquon Clemons, Dante Kaintz, D’Angelo Martinez, Derrick Rodriquez) 47.41.

1600 relay - 1. Palisades 3:40.51, 2. Palisades 4:17.50, 3. Catty 4:31.69.

3200 relay - 1. Palisades 9:36, 2. Catty (Matthew Smith, Darien Wasser, Jordy Leon, Gabriel Davis).

High jump - 1. Josh Volak (P) 5-8, 2. Adam Mekki (P) 5-6, 3. Jake Benner (P) 5-4.

Pole vault - 1. Josh Volak (P) 8-6, 2. John Woehr (P) 8-0.

Long jump - 1. Josh Volak (P) 18-11.25, 2. Dante Kaintz (C) 17-8, 3. Wilquon Clemons (C) 17-6.5.

Triple jump - 1. Josh Volak (P) 38-8, 2. Jake Benner (P) 36-9, 3. Joseph Merkel (C) 36-4.75.

Shot put - 1. Zack Geerhing (P) 34-4.5, 2. Grant Gebhardt (C) 32-8, 3. Jacob Freeh (P) 32-2.25.

Discus - 1. Zack Geerhing (P) 97-6, 2. Grant Gebhardt (C) 93-6, 3. Zachary Scheirer (C) 74-9.

Javelin - 1. Zack Geerhing (P) 121-4, 2. Sebastian Henry (C) 115-7, 3. Grant Gebhardt (C) 107-3.

Girls

100 - 1. Lydia Bottelier (P) 12.07, 2. Tyra Brown (C) 12.66, 3. Sydney Odle (P) 13.16.

200 - 1. Lydia Bottelier (P) 25.37, 2. Tyra Brown (C) 26.30, 3. Morgan McNicol (P) 30.63.

400 - 1. Callie Fair (P) 1:06.48, 2. Aidan Guy (P) 1:07.52, 3. Alexis Rushatz (C) 1:10.06.

800 - 1. Amy Farese (P) 2:28.74, 2. Dorothy Curtin (P) 2:36.93, 3. Madison Emery (C) 2:49.39.

1600 - 1. Sophie Doman (P) 5:20, 2. Amy Farese (P) 5:39, 3. Alexis Rushatz (C) 5:53.

3200 - 1. Sophie Doman (P) 11:40.02, 2. Sabrina Kemmerer (C) 14:11.53, 3. Hailey Diehl (P) 14:29.77.

100 HH - 1. Skye Porter (P) 16.19, 2. Elora Mitchell (P) 16.21, 3. Amy Huber (C) 19.16.

300 IH - 1. Skye Porter (P) 52.86, 2. Ava Moser (P) 54.36, 3. Olivia Emery (C) 1:00.51.

400 relay - 1. Catty (Amy Huber, Madison Hicks, Kenzie Bradley, Tyra Brown) 52.82, 2. Palisades 53.07.

1600 relay - 1. Palisades 4:63.68, 2. Catty (Madison Hicks, Alexis Rushatz, Madison Emery, Tyra Brown) 4:55.40.

3200 relay - 1. Catasauqua (Bree Sheldon, Madison Emery, Sabrina Kemmerer, Alexis Sheldon) 11:40, 2. Palisades 11:55.

High jump - 1. Kenzie Bradley (C) 5-2, 2. Megan Benner (P) 4-10, 3. Kaitlyn Cavallaro (P) 4-8.

Pole vault - 1. Stacey Badman (P) 7-6, 2. Maria Rosario (C) 5-6.

Long jump - 1. Lydia Bottelier (P) 17-9.75, 2. Kenzie Bradley (C) 16-2.5, 3. Julia Szkarski (P) 14-5.25.

Triple jump - 1. Elora Mitchell (P) 32-3, 2. Kaitlyn (P) 30-2.25, 3. Stacey Badman (P) 28-5.5.

Shot put - 1. Autumn Carr (P) 30-1, 2. Peri Kukowski (P) 29-1.25, 3. Alyssa Nastasi (P) 28-9.

Discus - 1. Delaney Hilferty (P) 99-11, 2. Grace O’Brien (P) 85-11, 3. Peri Kukowski (P) 78-3.

Javelin - 1. Kaitlyn Cavallaro (P) 125-5, 2. Tory Simmons (C) 94-0, 3. Leah Spies (P) 88-3.