Catasauqua Press

Friday, May 24, 2019

Colonial League Track and Field Results

Thursday, May 16, 2019 by The Press in Sports

COLONIAL LEAGUE

TRACK AND FIELD

CHAMPIONSHIPS

At Whitehall High School Sporting Complex

LEGEND: Bangor (Bang), Catasauqua (Cat), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Notre Dame of Green Pond (NDGP), Palisades (Pali), Palmerton (Palm), Pen Argyl (PA), Salisbury (Sal), Saucon Valley (SV), Southern Lehigh (SL), Wilson (Wil).

BOYS

100 - 1. Aaron Stasko (Palm) 11.40, 2. Delano McKenzie (Sal) 11.42, 3. Tyrek Scipio (Bang) 11.48, 4. Damon Simpson (Wil) 11.51.

200 - 1. Tyrek Scipio (Bang) 22.55, 2. Brendan Miller (SL) 23.11, 3. Tristan Altenbach (Wil) 23.12, 4. Aaron Stasko (Palm) 23.15.

400 - 1. Quadir Collier (Wil) 51.20, 2. Marino Bubba (Bang) 51.40, 3. Dorian Singleton (SL) 51.43, 4. Beau Lantosh (Wil) 52.12.

800 - 1. Jacob Martinez (Palm) 1:56.34, 2. Marino Bubba (Bang) 1:59.32, 3. Alex Di Cesare (SL) 1:59.57, 4. Alex Fillman (SL) 1:59.92.

1600 - 1. Jacob Martinez (Palm) 4:24.85, 2. Shane Artis (Sal) 4:29.35, 3. John Koons (NDGP) 4:30.70, 4. Morgan O’Brien (Bang) 4:31.33.

3200 - 1. Alexander Kane (SL) 9:44.19, 2. Morgan O’Brien (Bang) 9:53.18, 3. Matthew Chaikowsky (SV) 9:53.88, 4. Aaron Koehler (Wil) 10:13.47.

110H - 1. Jordan Nelson (Palm) 15.13, 2. Nate Owens (Bang) 15.65, 3. Eric Lobb (PA) 15.71, 4. Jevon Pennix (Bang) 15.82.

300H - 1. Eric Lobb (PA) 40.80, 2. Max Ozanne (SL) 41.34, 3. Lorenzo Sigue (Wil) 41.54, 4. Joey Zaladonis (NDGP) 41.74.

400 relay - 1. Wilson 43.12, 2. Southern Lehigh 43.77, 3. Bangor 44.09, 4. Palmerton 44.93; 6. Northwestern 45.57.

1600 relay - 1. Wilson 3:27.28, 2. Southern Lehigh 3:30.93, 3. Palisades 3:31.85, 4. Bangor 3:36.92, 5. Northwestern 3:37.80, 8. Palmerton 3:42.95.

3200 relay - 1. Southern Lehigh (Marc Ramson, Chase Hensinger, Alec DiCesare, Alex Fillman) 8:16.72, 2. Notre Dame GP 8:25.87, 3. Bangor 8:28.71, 4. Saucon Valley 8:29.80.

High Jump - 1. Zachary Moyer (NL) 6-3, 2. Jackson McKee (SL) 6-1, 3. Josh Volak (Pali) 6-1, 4. Samuel Brown (Wil) 5-11.

Pole vault - 1. Derek Lasher (Bang) 14-3, 2. Tadd Barr (PA) 13-3, 3. Nathan Orr (SV) 13-3, 4. John Woehr (Pali) 11-9.

Triple jump - 1. Josh Volak (Pali) 43-3 1/2, 2. Jordan Nelson (Palm) 43-3, 3. Ryan Domzaiski (NDGP) 41-7 1/2, 4. Zachary Moyer (NL) 41-7.

Long Jump - 1. Josh Volak (Pali) 22-0 1/2, 2. Julius Ewungken (NDGP) 21-8 1/4, 3. Jaekwan Moodie (Cat) 21-2, 4. Cameron Fisher (SL) 21-1 3/4.

Shot put - 1. Tom Kitchell (NDGP) 53-9 1/2, 2. Seth Diorio (Bang) 45-11 1/4, 3. Patrick Patterson-Zuber (SV) 44-9 3/4, 4. Chris Fredericks (Palm) 43-1.

Discus - 1. Tom Kitchell (NDGP) 157-2, 2. Matt Lalik (Palm) 121-9, 3. Josh Mooney (Palm) 118-9, 4. Allan Milkovitz (NDGP) 116-7.

Javelin - 1. Chris Fredericks (Palm) 205-1, 2. Eric Lyon (Bang) 187-9, 3. Nicholas Nittoli (Bang) 187-9, 4. Roman Lisicky (SL) 164-4.

GIRLS

100 - 1. Talitha Diggs (SV) 11.92, 2. Lydia Bottelier (Pali) 12.37, 3. Madison Trout (SL) 12.80, 4. Marley Chase (SL) 12.95.

200 - 1. Lydia Bottelier (Pali) 25.73, 2. Madison Trout (SL) 26.77, 3. Marley Chase (SL) 26.93, 4. Alexis DiSora (NDGP) 27.42.

400 - 1. Talitha Diggs (SV) 55.47, 2. Lydia Bottelier (Pali) 58.78, 3. Dorothy Curtin (Pali) 1:00.00, 4. Alexis DiSora (NDGP) 1:00.77.

800 - 1. Dorothy Curtin (Pali) 2:24.31, 2. Amy Farese (Pali) 2:25.05, 3. Regan Pender (NL) 2:25.39, 4. Alyssa Zack (NW) 2:27.05.

1600 - 1. Reagan Pender (NL) 5:14.64, 2. Kiele Riefenstahl (SV) 5:16.69, 3. Madeline Consuelos (NW) 5:16.83, 4. Allison Costa (NW) 5:19.65.

3200 - 1. Raegan Pender (NL) 11:36.21, 2. Grace Medei (NDGP) 11:54.19, 3. Jillian Pote (Wil) 12:04.14, 4. Jenna Groeber (SL) 12:10.88.

100H - 1. Sierra Williams (SL) 15.70, 2. Skye Porter (Pali) 16.95, 3. Almond Goodman (Wil) 17.04, 4. Kerrigan Fenstermaker (SL) 17.26.

300H - 1. Sierra Williams (SL) 47.66, 2. Almond Goodman (Wil) 49.08, 3. Madison Martinez (Palm) 49.82, 4. Sarah Supplee (NW) 50.18.

400 relay - 1. Southern Lehigh (Imani Hollie, Madison Trout, Amelia Cassaday, Sierra Williams) 50.49, 2. Bangor 51.37, 3. Wilson 52.57, 4. Northwestern 53.39.

1600 relay - 1. Southern Lehigh 4:07.55, 2. Saucon Valley 4:09.76, 3. Palisades 4:13.50, 4. Northwestern 4:18.13.

3200 relay - 1. Northwestern (Madeline Consuelos, Allison Costa, Sarah Supplee, Alyssa Zack) 9:42.55, 2. Saucon Valley 9:58.75, 3. Palisades 10:02.66, 4. Southern Lehigh 10:07.33

Triple jump - 1. Trinity Williams (Pali) 35-11 1/4, 2. Amelia Cassaday (SL) 34-7 1/2, 3. Victoria Adams (SL) 34-1 1/4, 4. Caroline Fogal (NW) 22-11.

Long jump - 1. Madison Trout (SL) 17-0 3/4, 2. Amelia Cassaday (SL) 17-0 1/2, 3. Trinity Williams (Pali) 16-9 1/2, 4. Emily LaBar (Bang) 16-7.

High jump - 1. Lydia Bottelier (Pali) 5-9, 2. Erica Holben (Sal) 4-11, 3. Emily LaBar (Bang) 4-11, 4. Jayden Kline (SL) 4-9.

Pole vault - 1. Hannah Frankenfield (Bang) 11-0, 2. Sara Altonen (Wil) 11-0, 3. Sydney Derr (NW) 10-3, 4. Megan Guthrie (PA) 9-3.

Shot put - 1. Autumn Carr (Pali) 36-2 1/4, 2. Brooke Baker (Bang) 34-7 1/4, 3. Elizabeth Cassell (SL) 33-8 1/4, 4. Abigail Everett (Palm) 32-11 3/4.

Discus - 1. Elizabeth Cassel (SL) 105-5, 2. Alyssa Lyon (SL) 104-11, 3. Katelyn Mercurio (NDGP) 102-11, 4. Delaney Hilferty (Pali) 96-4.

Javelin - 1. Paige Terette (Bang) 126-0, 2. Leah Spies (Pali) 109-11, Julia Hernandez (SV) 109-7, 4. Tory Simmons (Cat) 108-11.